V dňoch 16.-19.3.2023 sa v priestoroch SOŠ lesníckej v Prešove konala 53. chovateľská prehliadka trofejí ulovených za poľovnícku sezónu 2022/23. Celkovo sa na prehliadku predložilo 653 trofejí raticovej zveri z toho 299 jeleňov, 323 srncov, 19 danielov a 12 trofejí dospelého diviaka. Tieto trofeje boli posúdené Obvodnou hodnotiteľskou komisiou OPK Prešov, ktorí určovali vek, správnosť odstrelu podľa kritérií chovností dotknutých poľovných oblastí a úpravu trofejí jednotlivých druhov raticovej zveri.

Z celkového počtu predložených trofejí sa na výstavnú časť dostali trofeje jelenej zveri III. a IV. vekovej triedy, srnčej zveri II. a III. vekovej triedy, danielej zveri II. a III. vekovej triedy a všetky predložené trofeje dospelých diviakov. Zo šeliem boli predložené a hodnotené trofeje šakala zlatého, líšky hrdzavej a jazveca lesného.

Prehliadky trofejí neslúžia len poľovníkom, ale sú verejne prístupné aj pre laickú verejnosť, kde sa ľudia môžu od profesionálov dozvedieť viac o význame poľovníctva v kultúrnej krajine, našich tradíciách, cieľoch v obhospodarovaní voľne žijúcej zveri a v neposlednom rade o každodennom úsilí, ktoré poľovníci vynakladajú pri svojej činnosti.

Tým že sa výstavná časť koná v priestoroch našej školy, tak je tam ďalšia pridaná hodnota, ktorá znamená, že naši žiaci sú pri priebehu celej prehliadky, čím získavajú skúsenosti s organizáciou takéhoto podujatia, hodnotením trofejí, bohaté skúsenosti im odovzdávajú ľudia z praxe, ktoré môžu následne využiť po skončení štúdia v oblasti poľovníctva.

Ing. Oskár Takács – učiteľ odborných predmetov

Zdieľať článok

Najnovšie články

Kategórie

Pridaj sa k tisíckam absolventov, ktorí sú dnes úspešnými lesníkmi.

Vyber si svoje zameranie a študuj to, čo ťa baví.