Dňa 13.02.2025 v popoludňajších hodinách nás navštívili deti zo Školského klubu ZŠ Československej armády v Prešove pod vedením Mgr. A. Debreceniovej. Cieľom ich návštevy bolo dozvedieť sa viac o starostlivosti lesnej zveri v zimnom období.
Les v zime má svoj typický výzor a atmosféru. Pre mnoho zvierat v tomto období nastávajú hlavne pri vysokej snehovej pokrývke a silných mrazoch veľmi krušné časy. Lesná zver si v tomto období len veľmi ťažko nachádza potravu a trpí jej nedostatkom.
Ako sa postarať o lesnú zver v zime, ako ju prikrmovať a ako jej pomôcť v boji o prežitie, im prostredníctvom zážitkových aktivít porozprávali žiaci našej školy, internátu. Vysvetlili deťom, že nedostatok potravy v zime pomáhajú kompenzovať lesníci a poľovníci prikrmovaním zveri. Pripravujú rôzne kŕmne zmesi, siláž, jadrové krmivo. V zime plnia seno do pripravených krmelcov. Zveri dávajú aj soľ, ktorá je dôležitým zdrojom chlóru a sodíka.
Deti s nadšením hltali tieto informácie, urobili si základnú predstavu o tom, čo obnáša práca lesníkov. V závere si pozreli exponáty zvierat, trofeje, vypočuli si trubačov a chlapcov, ktorí pomocou vábničiek napodobnili zvuky zvierat. Samozrejme, najväčším lákadlom pre nich bola možnosť pohladiť dravcov.
Veríme, že takéto návštevy detí prispejú k uvedomeniu si zvýšenej starostlivosti o lesnú zver najmä v čase núdze, ako aj celkovej ochrany životného prostredia a vzbudia záujem o štúdium na našej škole.
Ing. Mikuláš Komanický